תפריט

לבד או באופן מקצועי: איך מאלפים כלבים?

לפני שנבין איך עושים את זה נכון והאם אפשר לאלף כלב לבד, נתחיל מהשאלה המתבקשת: האם בכלל צריך לאלף אותו? התשובה לשאלה הזו דווקא פשוטה למדי. כלב שאיננו מאולף הרבה פחות רגוע, והוא הופך את החיי המשפחה כולה לרגועים יותר. זאת משום שהוא יודע איך להתנהג בתוך הבית ובמהלך הטיולים בחוץ, הוא נענש הרבה פחות ויש לו גבולות גזרה ברורים. אז איך תעשו את זה נכון?

צעד ראשון: הגדרת הפקודה

לפני הכול חשוב שהכלב יידע מה היא הפקודה שהוא עומד ללמוד, ומכאן שעליכם לציין אותה באופן ברור, בין אם אתם מתכננים ללמד אותו לציית למילים כמו "שב", "בוא" או "ארצה". החזרה על המילה היא שתאפשר לכלב ללמוד איך עליו להגיב לה, שכן את משמעותה האמיתית בוודאי שאיננו מכיר. רק לאחר החזרה על מילה ניתן להמשיך לשלב התרגול, במהלכו נחזור על הפקודה ועל הביצוע שלה כדי להטמיע אותה היטב. קל יותר לעשות זאת בליווי גורם מיומן ומנוסה, כמובן, ואם תרצו – מאלף כלבים מומלץ.

צעד שני: מתן גירוי

אחרי שהכלב למד את הפקודה הנדרשת וגם תרגל את הפעולה הנדרשת, הגיע הזמן לתרגל אותה בנוכחות גירויים אחרים, לרבות בעלי חיים ובני אדם אחרים. זהו שלב חשוב משום שלא פעם הכלב יודע בדיוק מה נדרש ממנו, אבל הוא מתקשה לציית לפקודה כשגירויים שונים מסיחים את דעתו. אם כן, חשוב מאוד להמשיך ולתרגל את הפקודה גם במצבים ובמקומות שונים, ובפרט כאשר מופיעים מסיחי דעת.

צעד שלישי: רגע האמת

אחרי התרגולים והחשיפה לגירויים הגיע הזמן לבחון את תוצאות העבודה, ולגלות איך יגיב הכלב בתנאים שונים. בשלב הזה כדאי לאתר שטח גדול, וכמובן שעל האזור כולו להיתחם בגדר. בשטח הזה הוא יהיה קשוב יותר, וגם לכם תהיה אפשרות להגיע אליו בקלות רבה יותר. כעת תוכלו לבחון את ההקשבה שלו לפקודות שתירגלתם, וגם לוודא שהוא מציית כאשר קיימים גירויים שעליהם התאמנתם בשלב הקודם.

העבודה הזו בהחלט לא פשוטה, ועבור בעלי כלבים רבים היא אף נתפסת כמייגעת למדי. ההחלטה להיעזר במאלף מקצועי היא החלטה טובה שתעזור לכם מאוד, גם משום שהיא תאפשר חינוך אפקטיבי ומדויק, וגם משום שזו דרך מצוינת להוריד לחץ ולראות תוצאות מהירות יותר – בלי לאבד סבלנות לאורך הדרך. כלב מאולף הוא הנאה גדולה, ואם אתם יכולים לחסוך לעצמכם כמה שלבים (ועצבים) בדרך לשם, אין סיבה לא לעשות זאת.