תפריט

כל מה שצריך לדעת לגבי סירוס ועיקור כלבים

כל בעלי הכלבים נאלצים בשלב מסוים לקבל החלטה האם לסרס את הכלב או לעקר את הכלבה. אם מאמצים מעמותה מסודרת כלב בוגר או גור כלבים מתוק וחביב, לרוב סל האימוץ כולל עיקור או סירוס, אך במצבים אחרים ההחלטה היא באחריותכם.

זהו נושא טעון ומעט רגיש בקרב אנשים רבים, לא מעט ישראלים אינם יודעים מהן הסיבות לסירוס ולעיקור כלבים ומהן ההשפעות של התהליך על חיית המחמד. לכן, הכנו עבורכם כתבה מקיפה שתסייע לכם להבין מדוע חשוב להעביר את הכלב פעולה של סירוס או עיקור לכלבה, מהן ההשפעות של הליך הסירוס או העיקור ואיך לסייע לחיית המחמד להתאושש בקלות מההליך הכירורגי.

למה מומלץ לסרס את הכלב?

תהליך הסירוס מהיר וזוכה לאחוזי הצלחה גבוהים במיוחד. מומלץ לבצע סירוס כלב בטווח הגילים של חצי שנה עד שנה, כאשר הגור מתעורר מינית. פעולת הסירוס מונעת מהכלב לעבר כלבות מיוחמות, כך מונעים את מעגל הסבל הצפוי לכלבים ללא בית חם כיוון שהם עלולים להגיע למכלאות ורבים מהכלבים מומתים כיוון שאין להם ביקוש.

כמו כן, סירוס כלבים מפחית באופן משמעותי את הסיכוי לכלב תוקפני, בשלב העוררות המינית אשכי הכלב מתחילים לייצר טסטוסטרון, לכן הכלב עשוי להפוך לתוקפני כלפי כלבים אחרים ובמקרים מסוימים גם כלפי אנשים. כדאי לדעת כי לאחר הסירוס הכלב יהיה נוח וחברותי יותר, הוא יפסיק לנסות להזדווג עם כלבות, בני אדם וחפצים דוממים, קל יותר לאלף אותו והסירוס מונע גם בעיות רפואיות העלולות לצוץ באיברי הרבייה שלו, לרבות סרטן הערמונית, גידולים ממאירים ודלקות שונות.

הליך הסירוס מהיר, לאחר הרדמת הכלב הווטרינר מבצע חתך זעיר בשק האשכים ומסיר את האשכים. לאחר הסירוס סוגרים את החתך במהדק ייעודי ומורחים קרם על האזור, לרוב יש להשתמש בקולר אליזבת כדי למנוע מהכלב ללקק את הפצע. חשוב למרוח משחה אנטיביוטית בהתאם להנחיות הווטרינר, ולאחר כשבועיים מגיעים לביקורת ולהסרת התפרים או הסיכות.

מדוע חשוב לעקר כלבות?

עיקור כלבה הוא הליך כירורגי בטוח עם אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד. מומלץ לבצע את העיקור לכלבה כבר בגיל 6-4 חודשים, לפני הייחום הראשון. עיקור לפני הייחום הראשון מונע מעטיני הכלבה לגדול, לאחר העיקור היא לא יכולה להיכנס להריון, ואתם לא תיאלצו להתמודד עם מציאת בתים חמים לגוריה.

חשוב לזכור כי תקופת ההריון והלידה מכבידה נפשית ופיזית על הכלבה, לא מעט כלבות סובלות בהריון ועומדות בפני סכנה רפואית בגלל סיבוכים. באמצעות העיקור מונעים מקרים אלה.

הליך העיקור מהיר, הווטרינר מרדים את הכלבה ומבצע חתך בבטנה כדי להגיע לשחלות ולהסירן. במקרים מסוימים מסירים את הרחם. את החתך מהדקים בסיכות או בתפרים, ולרוב כבר באותו יום חוזרים עם הכלבה הביתה. חשוב להשאיר את הכלבה עם קולר המונע ממנה גישה לחתך, יש למרוח משחה אנטיביוטית באזור ובהתאם לצורך כדאי לתת לכלבה משככי כאבים.