תפריט

4 טיפים לבחירת מזון אידיאלי לכלב שלכם

4 טיפים לבחירת מזון אידיאלי לכלב שלכם

שוק המזון לכלבים גדל באופן ניכר בעשור האחרון, אך יש אנשים שממשיכים לבחור את האוכל לפי המבצעים הקבועים, ואחרים שנצמדים לחברה עליה המליץ הווטרינר לפני שנים רבות – כמובן שאלו לא בהכרח מהלכים שגויים, אך במיוחד כשהשוק מוצף בכל־כך הרבה חברות וסוגים של אוכל לכלבים מומלץ להעמיק את התחקיר. בדיוק בשביל זה כתבנו את הקטע הבא ובו תוכלו לקרוא 4 טיפים חשובים שיסייעו לכם בבחירת המזון המושלם.

1. קריאת רשימת המרכיבים

יצא לכם לערוך קניות בסופר ולגלות מוצר חדש שמסקרן אתכם? מה הדבר השני שאתם עושים אחרי ההתלהבות הראשונית מהמוצר? התשובה - קריאת רשימת המרכיבים שעל גבו. טוב, אם נודה באמת אנחנו לא תמיד טורחים לעשות זאת, אבל לפחות עבור הכלב שלנו אין סיבה שנתעצל.

כאשר אנחנו עוברים על רשימת המרכיבים חשוב לוודא כי מוצר המזון מכיל איזון נכון בין חלבונים, פחמימות, דגנים ושומנים. מזון מומלץ לכלבים לרוב צריך להכיל כשליש מהמרכיב הבשרי ושאריתו צריכה לכלול שילוב מאוזן בין דגנים טובים ופחמימות. כמו־כן שימו לב לסוג החלבון שמכיל המוצר – עוף למשל, עשוי לעורר רגישות אצל חלק מהכלבים. על רגישויות למזון תוכלו לקרוא עוד בחלק הבא.

2. זיהוי רגישויות של הכלב

לעיתים קרובות בעלי כלבים לא מודעים לכך ששילשולים, הקאות או התגרדויות מצד כלביהם עשויה להעיד על רגישות או אפילו על אלרגיה של ממש של הכלב למזון. אלרגיות הן דבר שכיח אצל כלבים ולכן עלינו לעקוב אחר תגובת כלבינו למזון חדש בהדיקות. מקור האלרגיה הוא לרוב באחד ממרכיבי המזון – כך למשל, ישנם כלבים בעלי רגישויות לתירס (מרכיב הדגנים) או לחילופין לבשר ולעוף (מרכיב החלבון), אך נציין כי מרבית האלרגיות הן לרוב למרכיב החלבון.

כדי שנצליח לאתר מהו מרכיב המזון אשר גורם לאלרגיה יש להחליף את סוג האוכל באופן מלא – כלומר לסוג חדש עם רשימת רכיבים שונה לחלוטין. כמו־כן מומלץ לבחור במזון בעל רשימת מרכיבים קצרה אשר תאפשר לנו להדק את המעקב אחר תגובותיו של הכלב. טיפ נוסף הוא להאכיל את הכלב במזון החדש לפחות 8 שבועות שכן תגובתו למזון צריכה תחילה להתייצב (אך כמובן שאם מופיעות תגובות חריפות יש לפנות באופן מיידי לוטרינר).

3. אל תשכחו את השומן הרווי

כפי שציינו, כלבים בהחלט זקוקים לשומנים, ולא הם לא נעמדים כל יום מול המראה ומתמודדים עם דימוי הגוף שלהם, אך אלו עדיין לא סיבות טובות כדי להפסיק את המעקב אחר השומן הרווי שהם צורכים. מכיוון שמזון לכלבים אינו מסומן במדבקות יעודיות, חשוב להיזכר בטיפ הראשון שלמדנו ולעקוב אחרי רשימת המרכיבים בהדיקות. אוכל לכלבים מחברות פופולריות לעיתים קרובות מכיל כמות גבוהה של שומן טראנס הכלב שלכם ממש לא צריך.

4. לא כל הטעים בריא

כלבים, ממש כמונו, אוהבים אוכל שאינו בריא. הבעיה היא, כי בניגוד אלינו הם רק ימשיכו לאכול ממנו בהנאה ולא יעצרו לחשוב כיצד עשוי להשפיע על בריאותם. מסיבה זו האחריות על בחירת האוכל מוטלת על הבעלים וזהו תפקידנו לוודא כי איננו ממשיכים להאכיל את כלבנו במזון שאינו בריא לא רק כי הוא אוהב את האוכל.